Često vidimo djecu, pa čak i male bebe, kako se zabavljaju gledajući u pametne telefone, tablete i druge ekrane, a ono o čemu mnogi roditelji ne razmišljaju je, da vrijeme provedeno ispred njih, može ostaviti velike posljedice po dječije zdravlje. U stručnoj terminologiji psihoterapeuti koriste novi izraz “ekranizam”, koji označava negativne utjecaje ekrana na mozak.
„Djeca koja su predugo izložena ekranima počinju se zatvarati u sebe, imaju problem sa komunikacijom, govorom, koncentracijom i slično, a ako se na vrijeme ne prepoznaju negativnosti koje su nastale zbog prekomjernog provođenja vremena ispred ekrana, to može imati mnogo veće posljedice“, kaže Almira Šertović, pedagogica.
U ranoj životnoj dobi djeteta postoje optimalne faze razvoja i periodi kada se treba uspostaviti, kako navodi naša sagovornica, sposobnost fokusa, koordinacije govora, mišićne ekspresije, uspostavljanja kontakta vidom i slično. Ako se samo malo bolje potrudimo, shvatit ćemo da je današnje roditeljstvo, unatoč tolikim izazovima, ipak stvar vlastitog truda i rada.
Umjesto da pribjegavate jednostavnijim, ali ne toliko kvalitetnim načinima provođenja vremena s djetetom, pokušajte se prepustiti vlastitoj kreativnosti i potruditi oko realizacije aktivnosti s djetetom. Ekran je uvijek najlakše i najbrže rješenje, no, dugoročno gledano ne stvara nimalo pozitivne temelje dječijeg rasta i razvoja, posebno po pitanju kognicije i motorike. No, zajedničke igre na otvorenom koje uključuju motoričke vještine su najkvalitetniji način poticanja djetetovog razvoja, zato što tokom takvih aktivnosti rade apsolutno sve moždane regije.
Medisa K. Salkić