Prezentirani su rezultati velikog regionalnog projekta “Upravljanje staklenom ambalažom u zemljama Zapadnog Balkana” čiji je glavni cilj bio povećanje stope reciklaže staklenog otpada za 20 posto. Tokom nepune dvije godine njegove realizacije u četiri bh. lokalne zajednice prikupljeno je i na reciklažu upućeno 208 tona staklenog ambalažnog otpada. Projekat je implementiran u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji , a financijsku podršku je dalo njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj.
Projekat “Upravljanje staklenom ambalažom u zemljama Zapadnog Balkana” implementiran je u protekle dvije godine u cilju unapređenja reciklaže staklene ambalaže u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji. U BiH je realiziran u Novom Travniku, Konjicu, Ilidži i Bihaću, a zahvaljujući EKOPAKU kao ovlaštenom operateru upravljanja ambalažnim otpadom.
Drugi je cilj projekta bio povećati stopu reciklaže staklenog otpada za 20% u odnosu na stanje prije projekta. Ekopak je za 4 lokalne zajednice osigurao 190 specijalnih zvona za odlaganje staklenog ambalažnog otpada, a uz pomoć komunalnih preduzeća organizirao prikupljanje i prevoz na reciklažu.
Kao treći cilj urađen je Vodič za upravljanje staklenom ambalažom. Rezultati projekta prezentirani su na Nacionalnoj konferenciji održanoj na Ilidži te Završnoj čiji je domaćin bio Beograd. Bitnim rezultatom ocijenjena je i činjenica da su u lokalnim zajednicama u kojima je projekat implementiran građani informirani i educirani o načinu odlaganja staklene ambalaže, a posebna pažnja posvećena je ugostiteljskim objektima.
Projekat “Upravljanje staklenom ambalažom u zemljama Zapadnog Balkana” sufinansiran je od njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj , te operatera sistema upravljanja ambalažnim otpadom Ekopak iz Bosne i Hercegovine, Sekopak iz Srbije i Pakomak iz Sjeverne Makedonije.
Azra Bajrić