Od 9.oktobra prošle godine u primjeni je novi Zakon o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji BiH kojim je regulisano pravo na dječiji dodatak u visini od 19 % najniže plate. Procjenjuje se da predviđene kriterije ispunjava oko 80 hiljada djece u Federaciji BiH no do danas se počeo isplaćivati tek za njih desetak posto.
Roditelji zahtjeve podnose centrima za socijalni rad koji rade rješenja na osnovu neophodne dokumentacije i šalju ih u Federalno ministarstvo rada i socijalne politike na reviziju. Centar za socijalni rad Cazin već je primio 2.339 zahtjeva , a s obzirom na povećanje cenzusa za ostvarenje ovog prava očekuje se da će biti oko tri hiljade zahtjeva. Pravosnažno je 160 rješenja na osnovu kojih će iz federalnog budžeta biti isplaćen doplatak.
Novi Zakon o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji BH u primjeni je od 9.oktobra prošle godine i reguliše pravo na dječiji dodatak za djecu do osamnaeste godine života u mjesečnom iznosu od 19 % najniže plate. Uslovi za ostvarivanje prava su da ukupni mjesečni prihodi po članu zajedničkog domaćinstva ne prelaze 40 % najniže plate u FBiH utvrđene u skladu sa odredbama Zakona o radu . Taj cenzus je ove godine nešto veći. Izmjena cenzusa znači i nove zahtjeve i nove korisnike, dok će povećanje iznosa dječijeg dodatka ovisiti o povećanju najniže plate tako da je već sa prvobitnih 103 marke iznos automatski povećan na 113 maraka. Neophodni kriteriji moraju se zadovoljiti, centri za socijalni rad izdaju rješenja tek nakon utvrđenih svih činjenica , cijeli proces usporava često neusklađenost podataka. Prva dva mjeseca podnosilo se i po 50 zahtjeva dnevno, danas pet u prosjeku, a uz sve druge poslove Centar za socijalni rad može dnevno maksimalno obraditi deset zahtjeva. Sve pojašnjava direktorica Centra za socijalni rad Cazin, Amela Toromanović:
„U periodu od 10.10. (dan početka primjene Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom) do 31.12.2022.godine kod JU Centar za socijalni rad Cazin zaprimljeno je ukupno 2.339 zahtjeva za ostvarivanje prava na dječiji dodatak. Postupak, kao i potrebna dokumentacija za ostvarivanje ovog prava regulisana je Pravilnikom o potrebnoj dokumentaciji za ostvarivanje prava na dječiji dodatak (“Sl.novine FBiH”, broj 69/22). Članom 25. navedenog Pravilnika određeno je da svu potrebnu dokumentaciju po službenoj dužnosti pribavlja nadležni prvostepeni organ koji vodi postupak priznavanja prava na dječiji dodatak, što je i u skladu sa članom 11. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku (“Sl.novine FBiH”, broj: 61/22), odnosno gotovo svu dokumentaciju potrebnu za ostvarivanje navedenog prava pribavlja centar za socijalni rad kao prvostepeni organ po službenoj dužnosti (dokazi iz FZ za PIO, Matičnih ureda, Porezne uprave, Odjeljenja BIZ, Biroa rada i po potrebi drugih institucija) i to za svakog punoljetnog člana domaćinstva. Većina podnesenih zahtjeva odnosno zakonom propisanog Obrasca zahtjeva za ostvarivanje prava zajedno sa korisnicima popunjeni su uz pomoć uposlenika ove Ustanove. Nakon prijema navedenih zahtjeva, kojih je tokom oktobra i novembra bilo i po 50 dnevno, pristupilo se traženju gore navedene dokumentacije po službenoj dužnosti, odnosno sačinjavanju spiskova lica za koje je potrebno dostaviti dokumentaciju. Obzirom da se radilo o većem broju lica, dostava traženih podataka trajala je neko vrijeme, ali nismo naišli na značajnije probleme u pribavljanju navedenog. Po kompletiranju dokumentacije, pristupilo se izradi rješenja, te je do sada doneseno 160 rješenja, od kojih je većina pravosnažna i u naredna dva dana bit će dostavljena Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike Sarajevo. Ostala, kao i novodonešena rješenja koja postanu pravosnažna do 28.02.2023.godine, bit će dostavljena krajem mjeseca februara. U izradi navedenih rješenja angažirani su skoro svi radnici ove Ustanove, ali navedeni postupak traje duže vremena i u prosjeku je za izradu 10-ak rješenja po zaposleniku potreban jedan radni dan.
Također želimo istaći da JU Centar za socijalni rad Cazin ne radi samo na poslovima uvođenja u ovo, pa i u ostala prava, već se bavi i drugim poslovima iz kruga svoje djelatnosti.
Zbog svega navedenog, molimo građane za razumijevanje i napominjemo da lica koja su podnijela zahtjeve za priznavanje prava na dječiji dodatak neće biti ni u kom slučaju oštećena, jer će im se pravo priznati od onog dana kada su podnijeli zahtjeve, kako je to i Zakonom propisano.“
Da je primjena ovog zakona stvorila velike izazove za cjelokupni sistem socijalne i dječije zaštite svjesni su i u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike iz kojeg je upućen prijedlog lokalnim zajednicama da ojačaju kapacitete centara za socijalni rad. I Kantonalno ministarstvo rada i socijalne politike je, kako naglašava ministar Muris Halkić, uputilo pismo lokalnim vlastima da se zaposle bar još po jedan radnik u centrima kako bi bio ubrzan proces donošenja rješenja.
Prema procjenama, ovim zakonom dječiji doplatak će biti osiguran za oko 80.000 djece u FBiH, za šta će godišnje u budžetu trebati više od 100 miliona KM.
Azra Bajrić