U budžetu Unsko-sanskog kantonu ove će godine prvi put biti izdvojena sredstva za nauku i naučno-istraživački rad. Savjet za nauku, osnovan prije pet mjeseci pri Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, najavio je izradu Strategije razvoja nauke i uspostavu registra naučnih radnika i institucija, a dosta pažnje posvetiće i promociji nauke posebno među mladima.
„Mada osnovan tek prije pet mjeseci u Bihaću, Savjet za nauku utvrdio je obiman program rada za ovu godinu stavivši akcenat na donošenje Strategije za razvoj nauke. Nakon analize stanja naučno-istraživačkog rada Savjet je odlučio uspostaviti Registar naučnih radnika, časopisa i publikacija i institucija čime će biti stvoreni preduvjeti za lakši i efikasniji rad svih koji se bave istraživanjem i naukom u cjelini. Puno će raditi i na promociji nauke“, naglašava prof.dr.Azra Skender, predsjednica Savjeta za nauku.
Potreba za Savjetom za nauku u USK postoji odavno jer je praksa potvrdila sa jedne strane da je nauka samo na papiru – u nazivu Ministarstva a sa druge strane da oni koji se bave naučno-istraživačkim radom, uglavnom profesori na bihaćkom univerzitetu, troškove svojih istraživanja decenijama snose sami. Ove godine predviđeno je 130 hiljada KM no u Savjetu vjeruju da će usvajanjem budžeta taj iznos biti veći.
„U skladu sa Zakonom o naučno-istraživačkom radu ove su godine prvi put planirana sredstva u USK za naučno-istraživačke projekte. Radi se o 130 hiljada KM no, mi u Savjetu vjerujemo da će usvajanjem budžeta taj iznos biti veći – prema Zakonu, podsjetimo. neophodno je 0,2%“, kaže Skender.
Članovi Savjeta ipak su zadovoljni da je počelo i da su prvi put u USK planirana sredstva izričito za nauku.
Prema Zakonu o naučno-istraživačkom radu neophodno je 0,2% mada je i to skromno u odnosu npr. na tuzlanski kanton gdje se izdvaja 0,5 ili sarajevski kanton gdje se izdvaja 2 % budžeta za naučno-istraživački rad.
Azra Bajrić