Otvorenjem izložbe ,,Povelje bosanskih vladara i vlastelina (1189-1461. godine)’’, autora dr. Enesa Dedića, ,,Muzej bosanskog kraljevstva“ je otvoren za javnost. Izložba trajno ostaje na tvrđavi Ostrožac na Uni u Cazinu, a obuhvata vremenski period od 1189. do 1461. godine. Prati transformaciju banovine u kraljevinu Bosnu kroz povelje njenih vladara i vlastelina, napisane u Bosni.
„Izložba koja se nalazi kao trajna postavka na Starom gradu Ostrožac, nosi naziv Povelje bosanskih vladara i vlastelina od 1189. do 1461. godine, obuhvatajući vremenski raspon od 272. godine. Uključuje deset povelja od kojih je osam pisano isključivo na staroslavenskom jeziku ćiriličnim pismom, jedna je pisana latinicom na latiničnom pismu i jedna datira iz 1189. godine, tačnije Povelja Kulina bana, koja je pisana na latinskom i staroslavenskom jeziku“, kaže autor dr. Enes Dedić, historičar.
„Danas imamo mogućnost pročitati šta piše u nekoj od navedenih povelja i sami doći do svojih zaključaka bez posrednika i stvoriti vlastiti stav o tome”, rekao je Adnan Hajrulahović, voditelj Muzeja bosanskog kraljevstva.
Gradonačelnik Cazina, Nermin Ogrešević, na otvorenju izložbe je rekao kako je sretan zbog prilike da podrži sjajnu ideju i da budemo dio značajnog projekta za BiH.
“Povelje bosanskih vladara i vlastelina srednjeg vijeka predstavljaju jedan od najznačajnijih segmenata kulturne baštine današnje Bosne i Hercegovine”, naglasio je premijer USK, Mustafa Ružnić.
“Prostor Starog grada Ostrošca, sa svim svojim potencijalima, pravo je mjesto za jedan ovakav segment njegovanja bosanske historije i Muzej bosanskog kraljevstva će biti od velike koristi”, kaže direktor CKT Ermin Beganović.
Naš odnos prema domovini i zavidnom kontinuitetu državnosti Bosne, moramo itekako graditi, produbljivati i naravno, biti ponosni na njega. Približiti ove pisane riječi našim današnjim i budućim generacijama se nameće kao neminovan korak u razumijevanju bosanskohercegovačke historije, baštine i elemenata identiteta.
Medisa K. Salkić