Borba sa rakom je izrazito teška i iscrpljujuća kako za dijete tako i za cijelu porodicu. Samo saopštavanje dijagnoze predstavlja svojevrstan šok, koji u momentu mijenja život cijele porodice. Neizvjesnost, promjena životnih navika, susret s bolničkom sredinom, bolovi, strahovi i ostale popratne pojave – predstavljaju izazove koji iziskuju skoro nadljudsku psihičku stabilnost. Zbog svega toga, emotivna i psihosocijalna podrška djeci i njihovim porodicama prioritet je rada Udruženja Srce za djecu, koji je po važnosti, odmah iza kvalitetnog liječenja.
Proces liječenja djece oboljele od malignih bolesti je izuzetno težak i kompliciran te iziskuje ogromnu fizičku i psihičku snagu te značajna materijalna sredstva. Udruženje Srce za djecu naglašava važnost održavanja porodične atmosfere, što dokazano poboljšava opću zdravstvenu sliku djeteta i mogućnost njegovog izlječenja. Roditeljska kuća je otvorena u aprilu 2016. godine i nalazi se u krugu Pedijatrijske klinike Jezero, u Sarajevu. Posjeduje 700m² korisnog prostora, od toga 10 porodičnih apartmana sa kupatilom, zajedničku kuhinju i dnevni boravak, multifunkcionalnu salu sa igraonicom, vešeraj, krovnu terasu i uređene zelene površine sa prostorom za relaksaciju i igru. Roditeljska kuća pruža oboljeloj djeci i njihovim porodicama drugi dom, porodičnu atmosferu i mjesto, na kojem bar na trenutak, mogu zaboraviti na bolničko liječenje. Do sada je u Roditeljskoj kući boravilo preko 150 porodica, što čini oko 80% iskoristivog kapaciteta.
Liječenje raka je veoma dug, težak i traumatičan proces, koji zahtijeva kontinuiranu i dugotrajnu izolaciju djeteta od društva i koji uvijek rezultira narušavanjem normalnog djetinjstva. Djeci nedostaje njihov dom, matična sredina i sve one aktivnosti koju ostala djeca nesmetano obavljaju. Udruženje svake godine pruža posebno osmišljen program rehabilitacionog kampa za djecu oboljelu i liječenu od raka i njihove roditelje. Program je besplatan, uključujući smještaj, hranu, aktivnosti i medicinsku skrb. Rehabilitacioni kamp se finansira donacijama, grantovima i aktivnostima Udruženja.
Program psihosocijalne podrške rezultat je dugogodišnjeg rada i iskustva s oboljelom djecom i njihovim porodicama. Fokusirajući se na njihove emocionalne, psihofizičke i socijalne potrebe, u Udruženju nastoje ne gubiti iz vida ono što smatraju najvrijednijim – da iza tih potreba uvijek stoje ljudska bića koja su u teškoj životnoj situaciji i kojima je prijateljsko razumijevanje najpotrebnije.
Medisa K. Salkić