U Bosni i Hercegovini je u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena, a od početka ove godine sedam. Ženski pokret Unsko-sanskog kantona odlučio je ovogodišnju globalnu kampanju „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama” iskoristiti za intenziviranje aktivnosti u cilju uvođenja femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivični zakon Federacije BiH. Dosad je prikupljeno 4,5 hiljade potpisa za Inicijativu za uvođenje femicida u Zakon, a podrška stiže i iz Evropske unije.
Aktivizam Ženskog pokreta osobito Organizacije Glas žene kao koordinirajuće proteklih je mjeseci obilježila kampanja “Nećemo umirati u tišini” u cilju realizacije Inicijative za uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivični zakon FBiH. Organizirane su ulične akcije u Sarajevu, Bihaću, Cazinu i Sanskom Mostu.
“Trenutno imamo oko 4500 potpisa, nastavljamo aktivnosti i u drugim gradovima FBiH i do kraja godine planiramo da prikupimo oko 10 hiljada potpisa, te da nastavimo sa zagovaračkim aktivnostima“, kaže Nejra Raković, koordinatorica Ženskog pokreta USK.
Rodno motivisano ubistvo žena se treba uvesti kao jasno definisano i zasebno krivično djelo u zakonodavstvu i uskladiti s odredbama Istanbulske konvencije, omogućiti strožije kazne za počinitelje, a bolju zaštitu žrtava. Slične aktivnosti već su realizirane u zemljama EU odakle i stiže podrška Ženskom pokretu.
„Mi smo dobili podršku Ženske mreže Hrvatske i Ženskog lobija Slovenije . Naš ministar nema razumijevanje za rodno zasnovano ubistvo i mi ćemo u tom pravcu organizirati naučno stručni skup 4. decembra u Sarajevu“, ističe Raković.
Globalna kampanja «16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja» počela je 25.novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava 10. decembra, Međunarodnim danom ljudskih prava.
Novinarka Azra Bajrić