Svake posljednje sedmice u mjesecu januaru, širom Evrope se obilježava Nedjelja prevencije raka grlića maternice, od kojeg svake dvije minute u svijetu umre jedna žena. Sedmica prevencije karcinoma grlića maternice pokrenuta je još 2007. godine na inicijativu Evropske asocijacije za borbu protiv cervikalnog karcinoma. Cilj ove aktivnosti je podizanje svijesti javnosti, posebno žena, o važnosti redovnih ginekoloških pregleda, vakcinacija protiv Humanog papiloma virusa (HPV-a) te brige za vlastito zdravlje.
“Rak grlića maternice je najčešće maligno oboljenje kod žena. Glavni uzrok nastanka ove vrste raka je Humani papiloma virus (HPV), koji je nađen kod 99,7 posto žena oboljelih od raka grlića maternice. Primarna prevencija uključuje promicanje zdravlja i zdravog stila života, tako da uopće ne dođe do razvoja raka. Sekundarna prevencija podrazumijeva identifikaciju i liječenje premalignih lezija te dijagnosticiranje tumora u početnom stadiju“, ističe Dževada Kapić, spec. ginekologije, te savjetuje ženama da ne zanemaruju sebe i zdravlje, koje je najbitnije za svakoga od nas.
„Sve žene, u dobi od 20 do 65 godine života treba da idu na redovne preglede. U početku pregled bi se trebao raditi jednom godišnje. Kako u svijetu, tako i kod nas, pitanje prevencije raka grlića maternice je nešto o čemu se treba voditi računa i podizati svijest žena, ne samo u ove dane januara nego i svaki dan tokom cijele godine, jer je ovo oboljenje koje je moguće na vrijeme dijagnosticirati, prve promjene na ćelijama se mogu dijagnosticirati PAPA testom. To je pregled koji je lako obaviti, nije bolan i na vrijeme daje rezultate koji nam mogu pomoći da zaustavimo dalje promjene i ne dozvolimo razvoj karcinoma grlića maternice ili ga započnemo liječiti u početnim fazama“, ističe dr. Kapić.
Medisa K. Salkić