Cijene osnovnih životnih namirnica tokom nekoliko zadnjih mjeseci dosta su porasle, a i dalje rastu, pa se građani pitaju kako preživjeti nova, najavljena poskupljenja. Najdrastičnije su porasle cijene hrane, a ekonomski analitičari navode da je glavni razlog za to što mi ne proizvodimo svoju hranu, već 80 posto hrane uvozimo, a i što nemamo adekvatnih robnih rezervi.
Kao glavni razlog zadnjih talasa poskupljenja u BiH stručnjaci navode činjenicu da je naša zemlja mala i otvorena ekonomija koja u velikoj mjeri zavisi od uvoza iz inostranstva, te da su mjere koje su strane vlade poduzimale tokom pandemije COVID-a 19, dovele do inflacije i generalno, rasta cijena hrane i namirnica. Ističu da kao država ne možemo uticati na cijene već ih, nažalost, možemo samo prihvatiti. Naši anketirani sugrađani su nam kazali da je razlog zbog kojeg se povećanje cijena znatno osjeti na budžetu građana BiH to što imamo nizak životni standard.
Najveći broj zaposlenih građana naše zemlje prima plate koje su manje od federalnog prosjeka, što je razlog da se mnogi kreditno zadužuju ili na drugi način pozajmljuju novac. Ništa bolje ne žive ni penzioneri a kamoli nezaposleni. Prazni novčanici u kombinaciji s visokim cijenama razlog su što se u trgovine uglavnom odlazi po najpotrebnije namirnice poput kruha, jaja, povrća, tjestenine, a kada se građani odluče počastiti mesom, uglavnom to bude tek nekoliko stotina grama piletine. Analitičari potvrđuju da, ako bi građani u BiH živjeli normalno, prosječna plata bi trebala da bude na nivou potrošačke korpe, znači negdje oko 2.000 KM. S obzirom da to tako nije, a kakve su prilike za dugo još neće ni biti, građanima ostaje da se i dalje zadužuju ili odreknu mnogih stvari, što će naravno bitno utjecati i na sam kvalitet njihovog života.
Sehija M.