Udruženje proizvođača voća i povrća “Jagoda“ iz Cazina, u saradnji s preduzećima Aster i Organik fruit, organiziralo je u našem gradu stručno predavanje za poljoprivrednike koji se bave uzgojem maline.
Zadnjih desetak godina proizvođači maline s područja Unsko- sanskog kantona imali su puno uspona i padova u uzgoju ove voćne vrste. Nailazile su izuzetno dobre proizvodne godine, koje su obično pratile poteškoće s otkupom, niska otkupna cijena ili kašnjenje isplate. Upravo zbog toga veliki broj proizvođača prestao se baviti ovom vrstom proizvodnje, pa je ili uništio svoje zasade ili se preorijentirao na neku drugu prooizvodnju. Oni najuporniji su opstali i dočekali da im prošla sezona bude izuzetno dobra, jer je solidne prinose pratila i odlična otkupna cijena. Istaknuto je to na predavanju za napredne malinare koje je u Cazinu organiziralo Udruženje proizvođača voća i povrća “Jagoda“, u saradnji s preduzećima Aster i Organik fruit. Organizator predavanja bio je poljoprivredni stručnjak Senad Osmanagić.
Ova edukacija je mnogim malinarima otvorila oči i pokazala u kom smjeru treba da idu ako žele biti uspješni. Istakli su to i poljoprivrednici Smail Halilović iz Cazina i Jusuf Kovačević iz Bužima.
Predavač je bio prof.dr. Adnan Maličević, jedan od najpriznatijih eksperata za jagodasto voće u regionu, koji je govorio o novim trendovima u uzgoju maline, ali i problemima koji prate ovu proizvodnju.
Profesor Maličević je govorio i o klimatskim promjenama koje imaju veliki utjecaj na sve biljne proizvodnje, pa i uzgoj maline. Poljoprivrednicima je poručio da, ukoliko žele bolje prinose i veće prihode, moraju promjeniti cjelokupni dosadašnji koncept svoje proizvodnje. Svako područje BiH ima drugačije osobine zemljište, pa su i različite potrebe za đubrivom i drugim resursima, i na to, kao i na vrstu i sortu biljke koja se sadi, treba posebno obratiti pažnju, poručio je prof. Maličević.
Sehija Muminović