Na putevima u BiH svakog dana dogodi se 98 saobraćajnih nezgoda u kojima teže i lakše bude povrijeđeno 30-ak osoba. Podaci su ovo Bosanskohercegovačkog automoto kluba, u čijem izvještaju za prošlu godinu stoji da se tokom protekle 2024. godine na bosanskohercegovačkim putevima dogodilo ukupno 35.854 saobraćajnih nezgoda. Od toga, 8.007 saobraćajnih nezgoda bilo je sa poginulim i povrijeđenim licima, a 27.847 saobraćajnih nezgoda sa materijalnom štetom.
U saobraćajnim nezgodama u Bosni i Hercegovini život su izgubile 222 osobe, a ukupan broj povrijeđenih je 11.300, od toga su 1.842 lica zadobila teže tjelesne povrede, dok je 9.458 lica pretrpjelo lakše tjelesne povrede.
Tokom protekle 2024. godine registrovano je 706 nezgoda više u odnosu na 2023. godinu, što izraženo u postotcima prikazuje povećanje ukupnog broja saobraćajnih nezgoda za 2,01 %. Broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim/povrijeđenim licima je povećan za 342 saobraćajnih nezgoda ili 4,46 %. Kada su u pitanju saobraćajne nezgode sa materijalnom štetom u protekloj godini registrovano je 359 nezgoda više u odnosu na 2023. godinu, odnosno 1,31 %.
U protekloj 2024. godini, na putevima širom BiH u prosjeku je svakog dana zabilježeno 98 saobraćajnih nezgoda. U tim nezgodama svakodnevno je teže povrijeđeno u prosjeku 5 lica, dok je 26 lica pretrpjelo lakše tjelesne povrede. Prosječna smrtnost u saobraćajnim nezgodama u BiH iznosi 6 poginulih na 1.000 saobraćajnih nezgoda.
U Federaciji BiH tokom prošle godine dogodilo se 24.807 saobraćajnih nesreća. Od toga se 10,24 % nesreća dogodilo u Unsko-sanskom kantonu odnosno 2.540 s/n. Taj je broj za 11 nesreća veći u odnosu na 2023.godinu, a osim u našem kantonu, povećanje broja saobraćajnih nesreća evidentirano je u još 6 kantona, Kantonu Sarajevo (za 323 nezgode), Tuzlanskom kantonu (za 90 nezgoda), Posavskom kantonu (za 13 nezgoda), Zapadnohercegovačkom kantonu (za 100 nezgoda), Srednjobosanskom kantonu (za 15 nezgoda) i Kantonu 10 (za 101 nezgodu).
Tokom protekle 2024. godine u saobraćajnim nesrećama u Federaciji BIH je poginulo 117 lica, što znači da je broj poginulih u odnosu na 2023. godinu u ovom entitetu smanjen za 18 lica (smanjenje od 13,33 %) i predstavlja 52,70 % od ukupnog broja poginulih u saobraćajnim nesrećama u BiH.
U Unsko-sanskom kantonu prošle je godine poginulo 14 osoba, teže su povrijeđene 152, a lakše 822 osobe.
Bosansko-podrinjski kanton je jedini kanton koji u protekle tri godine nije zabilježio niti jedan smrtni slučaj u saobraćajnim nesrećama.
Veliki broj saobraćajnih/prometnih nezgoda na našim putevima rezultat je kombinacije više faktora, među kojima se posebno ističu nepoštivanje saobraćajnih pravila i propisa, nizak nivo saobraćajne kulture, kao i stalni porast broja učesnika/sudionika u saobraćaju. Jedan od najučestalijih uzročnika saobraćajnih nezgoda jeste
nepropisna brzina, odnosno brzina neprilagođena uslovima na putevima. Nepoštivanje ograničenja brzine, vožnja neprilagođena vremenskim uslovima, stanju kolovoza i gustini saobraćaja značajno povećavaju rizik od nesreća. Osim toga, saobraćajne nezgode izazvane pod uticajem alkohola i drugih opojnih sredstava predstavljaju
ozbiljan problem i dodatno ugrožavaju bezbjednost svih učesnika u saobraćaju. Pored ovih faktora, čest uzrok saobraćajnih nezgoda su nepravilne radnje vozilom u saobraćaju, uključujući nepropisno prestrojavanje,
nepoštivanje prvenstva prolaza, neadekvatno izvođenje preticanja, kao i nepropisno skretanje. Također, značajan broj saobraćajnih nezgoda dešava se usljed nepoštivanja saobraćajne signalizacije. Iako u manjem procentu, na pojavu saobraćajnih nezgoda uticali su i faktori kao što su tehnički neispravna vozila, nekorištenje signalizacije prilikom skretanja i prestrojavanja, loše održavana putna infrastruktura, uključujući oštećenja kolovoza i neadekvatnu rasvjetu, što u određenim situacijama može biti presudno u izazivanju nesreća.
Izvor: BIHAMK