U susjednoj Hrvatskoj bi uskoro trebala biti završena Studija utjecaja na okoliš u slučaju odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori. Iz BiH bi trebao stići adekvatan odgovor na sve ono što bi moglo utjecati na eventualno sporno odlaganje nuklearnog otpada. Tim povodom je održan sastanak na kojem je prezentirano dosad urađeno, kao i planovi. Između ostalog, biće održane dvije naučno-stručne konferencije koje će u maju i junu biti održane u Banjaluci i Bihaću.
Hrvatska ne odustaje od namjere da odlaže nuklearni otpad na granici sa BiH, tačnije 950 metara od Une.
„Planirana deponija na Trgovskoj Gori u općini Dvor problem je svih građana koji žive u slivu rijeke Une, bez obzira u kojoj općini, entitetu ili državi žive i sasvim sigurno će utjecati na život građana s obje strane rijeke“, istaknuto je na sastanku održanom u Bihaću u organizaciji Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK i Ministarstva okoliša i turizma FBiH, čije su predstavnice, Mersija Talić i Sabina Šahmansalihagić, nakon sastanka, između ostalog, istakle: „Ovaj problem se rješava zajedničkim snagama nadležnih na državnom, entitetskom, ali i lokalnom nivou“.
Cilj sastanka je, između ostalog, bilo informiranje predstavnika lokalnih zajednica i traženja najefikasnijih načina zajedničkog djelovanja. Na sastanku je prezentirana i uloga Akademske zajednice BiH u rješavanju ovog problema.
Hrvatska završava Studiju uticaja na okoliš na koju će se morati adekvatno odgovoriti iz BiH. “Problem odlaganja otpada na Trgovskoj gori bi trebao ujediniti sve bh. građane, ne samo USK i Banjalučke regije, jer ukoliko se ne riješi na vrijeme, posljedice će sigurno svi u dogledno vrijeme osjetiti”, istaknuto je na sastanku održanom u Bihaću.
Novinarka Ismeta Nuhić