„Govor mržnje je postao način komunikacije ne samo u BiH, već i širom svijeta, prije svega što u nekim zemljama nema odgovarajućih zakonskih rješenja, a u nekima uopće nije ni bilo pokušaja pravnog definiranja širenje informacija putem interneta“, tvrde stručnjaci. Nažalost, govor mržnje se može čuti i u okviru programa javnih emitera, tvrde u Uredu ombdusmena za ljudska prava u BiH, zbog čega, ističu treba raditi na prevenciji ovog problema uz učešće svih odgovarajućih institucija.
Pod okriljem demokratije i slobode govora posljednjih godina sve više je onih koji, može se slobodno reći, promoviraju govor mržnje, za što, vrlo često, koriste društvene mreže, ali i druge medije, ako su uprilici. Nasilje koje se dešava na društvenim mrežama ne ostaje samo na društvenim mrežama, ističu u Uredu ombdusmena za ljudska prava u našoj zemlji, već je to, kako ističu, pravo nasilje, koje se, nažalost, nastavlja i na poslu, pa i kod kuće.
„Razlog je to zbog čega u rješavnje ovog problema trebaju biti uključene sve relevantne institucije i ustanova, te predstavnici zakondavnih i izvršnih vlasti“, kažu u Uredu ombdusmena za ljudska prava u BiH, koji inicijaraju zajedniče sastanke s ciljem pronalaženja odgovarajućih rješanja u pravcu preventivnog djelovanja.
Među preventivnim mjerama, istaknute su one poput širenja poruka mira, promoviranja prednosti različitosti, ukazivanja na potrebu edukacije i utvrđivnja tačnosti informacija koje kruže i šire se nevjerovatnom brzinom putem intrneta, ali i drugih medija. Ipak, ne treba zaboraviti, da i svako ko želi živjeti na tradicionalan, konzervativan način i u duhu demokratije – na to IMA APSOLUTNO PRAVO.
Ismeta Nuhić