Nakon što su u okviru projekta EU4AGRI objavljena tri nova javna poziva, vrijedna 8,3 miliona miliona KM, počele su i informativne sesije u sedam lokalnih zajednica širom Bosne i Hercegovine. Prva je organizirana u Cazinu, a poljoprivrednicima iz cijelog Unsko-sanskog kantona prezentirana su sva tri javna poziva – za podršku investicijama u preradi poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ublažavanju negativnog uticaja tržišnih poremećaja i klimatskih promjena te formiranju start-up kompanija u poljoprivredi.
Za svaki vid podrške poljoprivrednici, osobito mladi koji vide svoju budućnost u tom sektoru, itekako su zainteresirani. Potvrđuje to i Zehrudin Velić, mladi poljoprivredni proizvođač iz Gornje Koprivne. Trenutno se bavi proizvodnjom mlijeka i mesa, za sva tri nova javna poziva je zainteresiran, ujedno i svjestan težine cijelog procesa apliciranja.
„Za mlade ljude oni mogu biti velika potpora odnosno vjetar u leđa daljoj proizvodnji i moderniozaciji proizvodnje u velikom broju slučajeva nemoguća misija dobiti eu 4 projekat iz razloga što su mjere preoštre, prestroge. Mi radimo u objektima koji su izgrađeni prije 20-30 godina gdje nemamo urbanističkih dozviola, saglasnosti i problem je ispočetka kretati graditi za nas mlade posebno tu smo nemoćni“, priča Zehrudin.
Proizvođači iz cijelog USK pokazali su veliko zanimanje za prezentaciju novih javnih poziva, no istovremeno poučeni ranijim iskustvima izrazili i strahovanje da će biti teško zadovoljiti sve propisane kriterije.
„Svi su interesanstni samo što su zahtjevni. Mi smo imali sreću da su nam prije dvije godine prošla dva projekta za dva mlada poljoprivredna proizvođača ali su to ljudi koji su zaista ispunjavali sve uvjete koji su traženi. Mi smo mišljenja da bi trebali uključiti i udruženja poljoprivrednika da oni mogu za svoje članove da apliciraju s obzirom da se na apliciranje nevoljko odlučuju subjekti koji imaju svoje kooperante“, kaže Husein Selimović, predsjednik SLUP Sanski Most.
Lamija Krndžija, suradnica za grantove UNDP u projektu EU4Agri kaže kako znaju za primjedbe poljoprivrednih proizvođača te da su u tek otvorenim javnim pozivima vrijednim 8,3 miliona KM u kojem u pojedinačnim prijavama mogu biti tražena sredstva od 15 hiljada do 300 hiljada KM određene procedure pri apliciranju koliko se moglo pojednostavljene. Prvi je javni poziv za start up firme u poljoprivredno-prehrambenom sektoru vrijedan 1,3 miliona KM.
“Tu su kao prihvatljivi podnosioci prijava sa jedne strane fizička lica, samostalni poduzetnici, obrti te preduzeća koja posluju do godinu dana prije objave ovog javnog poziva. Ono što je bitno da za ovaj javni poziv podnosilac ne mora da osigura svoje financijsko učešće a na raspolaganju će imati od 20 do 80 hiljada KM. Rok je 17.februar. Javni poziv za mjeru podrške ublažavanju negativnog uticaja tržišnih poremećaja i klimatskih promjena u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji – to je u stvari jedna interventna mjera u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, 2 miliona KM. Tu su prihvatljivi podnosioci preduzeća i zadruge koje se prijavljuju sa svojim kooperantima i poljoprivrednim gazdinstvima – minimalno deset njih i tu na raspolaganju imamo podršku od 15 hiljada do 300 hiljada KM gdje podnosioci treba da obezbjede 25 % učešća financijskog. Rok je 20. februar“, kaže Lamija Krndžija, suradnica za grantove UNDP.
Treći je javni poziv potencijalnim korisnicima bespovratnih sredstava za mjeru podrške investicijama u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda vrijedan 5 miliona KM za koji je rok podnošenja prijava do početka marta ove godine. Sve informacije zainteresirani mogu dobiti na web stranici EU4AGRI gdje nije teško utvrditi da uvjeti jesu relaksirani no da sredstva EU neće dobiti niko ko nema urednu dokumentaciju poput građevinske dozvole ili urbanističke saglasnosti.
„Pojednostavili su procedure u smislu da je omogućeno da npr. umjesto određenih dokumenata koji su se morali čekati i treba vremena da se samo izjava i u momentu kada prođe aplikacija tada se dostavlja kompletna dokumentacija. Puno je pojednostavljeno. I način slanja dokumentacije sad je online, olakšana prijava projekata. Ono što je bio najveći problem jeste neuredna dokumentacija – ona mora biti kompletna i zbog toga najviše projekata nije prošlo. Najveći problem je građevinska ili urbanistička dozvola. Objekat za koji se traže sredstva mora imati urednu dokumentaciju“, ističe prof.dr. Halid Makić, konsultant na pripremi aplikacija
Javni poziv može se pronaći na stranici eu4agri.ba, a prijave se mogu podnijeti u određenim rokovima isključivo putem online platforme. Nakon Cazina, informativne sesije će tokom naredne dvije sedmice biti organizirane još u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Bijeljini, Travniku i Orašju.
Azra Bajrić