Povodom Dana knjige, koji se u svijetu obilježava 23. aprila, cazinski Gimnazijalci su imali priliku prisustvovati radionici kreativnog pisanja, pod nazivom ,,Čitam, dakle postojim’’. Pedagoški fakultet je bio organizator radionica, a cijelu prošlu sedmicu koliko su trajale, posvetili su upravo ovom Danu, kao i podsjećanju na važnost čitanja, ali i uloge knjige u životu svakog čovjeka.
Pedagoški fakultet Univerziteta u Bihaću i univerzitetska biblioteka, povodom 23. aprila, Svjetskog dana knjige i autorskih prava, organizirali su radionice za srednjoškolce: ,,Pišem, dakle, postojim’’, ,,Čitam, dakle, mislim’’ i ,,Čitam, dakle, postojim’’. Jedna od njih je održana u cazinskoj Gimnaziji.
U Parizu je 1995. godine održana međunarodna konferencija UN-a o nauci, kulturi i obrazovanju, na kojoj je iznesen prijedlog za odabir datuma posvećenog knjigama i autorskim pravima. Na 23. april se održavaju zabavno-edukativne manifestacije čija je svrha popularizacija čitalačkih i književnih djela, kao i stvaranje uslova za zaštitu autorskih prava. Ovaj datum je odabran jer su na taj dan, 1616. godine umrli velikani, Miguel de Cervantes i Wiliam Shakespeare. UNESCO je proglasio Dan knjige kao izraz poštovanja svim piscima koji su doprinijeli kulturnom razvoju čovječanstva i kako bi se mladi potaknuli na čitanje.
Mnogi će se složiti da je knjiga jedini pravi i iskreni prijatelj. Ko redovno čita knjige, svakoga dana nauči nešto novo. Čitanjem proširujemo rječnik, ono nas čini boljom osobom, poboljšavamo memoriju, jačamo koncentraciju, a stručnjaci kažu da čak ublažava simptome depresije te da smanjuje razinu stresa.
Medisa K. Salkić