Svijet je suočen sa drastičnim povećanjem cijena, počev od onih osnovnih životnih, do svih ostalih. Nestašica hrane sve je veći razlog za zabrinutost za milione ljudi, posebno u Africi i Aziji, a prije svega u onim zemljama koje su već pogođene glađu. Nagli porast cijena hrane utječe na sposobnost stanovništva da kupuje hranu i uzrokuje dodatni pritisak na kućanstva s niskim dohotkom, među ostalim i u Bosni i Hercegovini.
Cijeli je svijet, a primarno zapad, suočen sa nestašicom hrane, izazvanom prekidom u svjetskom lancu opskrbe, što je uveliko već bilo počelo pandemijskim restrikcijama. Naš kraj, srećom, pogoduje poljoprivredi pa su ključni savjeti stručnjaka da se okrenemo domaćoj proizvodnji hrane, a prije svega, žitarica. Poljoprivredni stručnjaci ističu kako nismo ni svjesni koliko osnovnih životnih namirnica možemo proizvesti, te savjetuju i preporučuju okretanje poljoprivredi iz ne samo ekonomskih razloga, nego i zdravstvenih.
Rusija i Ukrajina su među prvih pet svjetskih izvoznika mnogih važnih žitarica i uljarica, kao što su ječam, suncokret i suncokretovo ulje, ali i kukuruz. Cijene žitarica na globalnom nivou u posljednjih nekoliko mjeseci su znatno porasle, a to je neminovno utjecalo i na tržište Bosne i Hercegovine, gdje se zbog ovog poskupljenja dešavaju i brojna druga. Savjet stručnjaka je jasan, više se okrenuti poljoprivrednoj proizvodnji i obrađivanju zemljišta.
Medisa K. Salkić