Grad Cazin ovih dana je u prazničnom ruhu, i spremno dočekuje 1.mart, Dan nezavisnosti jedine nam domovine Bosne i Hercegovine. Sinoć je u Centru za kulturu i turizam održana svečana akademija u sklopu koje je prikazan i film „Daidžin prsten“ autorice Aide Duratović.
29. februara i 1. marta 1992. održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Prema statističkim podacima, na referendum je izašlo oko 64,31% građana s pravom glasa, a za nezavisnost BiH glasalo je njih oko 99,44%. Mnogi bosanskohercegovački Srbi su, prema instrukcijama njihovog političkog vrha, bojkotovali referendum, misleći da će tako onemogućiti ispravnost i legalnost istog. No, većina Bosanaca i Hercegovaca glasala je za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana.
BiH je, dakle, proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na referendum, srpske paravojne formacije postavljaju barikade u Sarajevu i drugim bh. gradovima u kojima počinje prava agresija na građane BiH. Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije Ujedinjenih naroda. Nažalost, u isto vrijeme oružani sukobi u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine prerasli su u pravu agresiju i ratni požar, koji je prouzrokovao ogromne ljudske žrtve i patnje, kao i materijalna razaranja. Ipak, uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine agresiji, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet. Rat je završen 21. novembra 1995. potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je potvrdio Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država.
Ovaj dan zasigurno budi emocije u mnogima, osobito onima koji su prošli sav užas rata koji je uslijedio nakon proglašenja nezavisnosti. Svi su ipak složni u jednom: Da nije bilo tog referenduma 1992.godine zasigurno ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine. Platili smo skupu cijenu, plaćamo je i danas, ali BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet, i to je ono na što treba podsjećati naše građane, osobito mlađe generacije, možda danas više nego ikad.
O tome je bilo govora i na svečanoj akademiji održanoj sinoć u Cazinu, u sklopu koje je prikazan i dokumentari film „Daidžin prsten“ autorice Aide Duratović. Film je priča o potrazi za istinom o ubistvu ljekara Abdurahmana Filipovića Brace iz Kalinovika, koji je 1992. zarobljen u logoru Barutni magacin na području Kalinovika i strijeljan, a njegovi posmrtni ostaci nikad nisu pronađeni. Autorica, Aida Duratović ovim filmom želi sačuvati sjećanje na svog daidžu, ali i saznati detalje o njegovom ubistvu i posmrtnim ostacima. Prisutnima se potom obratio gradonačelnik Cazina mr. Nermin Ogrešević.
BiH sutra obilježava 33 godine svoje nezavisnosti. Uz sve one koji i danas pokušavaju opstruirati državnost BiH, i one koji radeći isključivo za sebe i lični interes, tjeraju ljude iz ove zemlje širom svijeta, važno je znati da se imaš gdje vratiti, da te majka domovina uvijek čeka. Zato je treba čuvati, ovu našu domovinu, za nas, za našu djecu i svu djecu koja će se ovdje roditi.
Neka nam je sretan Dan nezavisnosti i neka nam živi naša BIH.
Novinarka Mirela Alagić