Nakon Beograda, Prištine i Strazbura, u Bihaću je po prvi put, kroz izložbenu postavku u prostorijama Omladinskog centra „Ideja“, predstavljen dio kolekcije Muzeja ratnog djetinjstva iz Sarajeva. Aktivnost se inače realizuje u saradnji sa udruženjem „U pokretu“ i nevladinom organizacijom IPSIA, a uz podršku IOM -a, odnosno Međunarodne organizacije za migracije u BiH.
Kako je odrastati u ratu i prisilno napustiti vlastiti dom, najbolje znaju oni koji su to doživjeli. Najosjetljivija kategorija, upravo su djeca, koja na potpuno nevin, sebi svojstven način, stvaraju sliku i prenose svijetu proživljenu traumu. Sjećanja na neki upečatljiv događaj, pretežno vežu za određen predmet. Na ideju njihovog skupljanja došao je Jasminko Halilović, koji je kao dječak preživio opsadu Sarajeva. Jedini je to muzej u svijetu, koji se zanima i posvećuje isključivo vremenu odrastanja u ratu, te daje uvid u lična iskustva djece iz BiH, Ukrajine, Afganistana, Iraka, Palestine, Sirije, Hrvatske, Kosova i Eritreje.
Izložba u Bihaću, realizuje se u saradnji sa udruženjem „U pokretu“ i nevladinom organizacijom IPSIA, a uz podršku IOM -a, odnosno Međunarodne organizacije za migracije u BiH. Kolekcija sadrži lična iskustva djece i mladih iz 15 različitih konflikata, a primjer njihove snage i borbe sa stvarnošću, polazna je osnova predstavnika muzeja za jačanje dijaloga među bh. građanima, njihovom suočavanju sa prošlošću i pomirenju. Izložba u Bihaću, upriličena je u okviru projekta pod nazivom „Jačanje društvene kohezije u zajednicama u kojima borave ljudi u pokretu“.
Medisa K. Salkić