U Bihaću se danas održavaju centralne svečanosti obilježavanja 32. godišnjice formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Predstavnici vlasti Unsko-sanskog kantona obišli su spomen obilježja i odali počast poginulim braniteljima BiH. Nakon toga je u kasarni “Adil Bešić” u Bihaću upriličeno postrojavanje pripadnika Oružanih snaga BiH, a prisutnima se obratio Denis Bećirević, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Simbolično, na Dan Armije BiH, u kasarni “Adil Bešić” u Bihaću svečano je otvoren Muzej Drugog pješadijskog puka Oružanih snaga BiH. Ovaj Muzej, kao i Drugi pješadijski puk Oružanih snaga BiH, koji u sistemu odbrane BiH baštini identitet i vojno naslijeđe jedinica Armije R BiH, čuvar je historijsko dokumentarističkog spomena na časni oslobodilački put pripadnika Armije R BiH.
Dan Armije bio je prava prilika i za promociju knjige „Korpuse Peti, Armijo naša“, autorice Zemke Seferagić. Radi se o zbirci svih pjesama nastalih tokom rata na području tadašnjeg Okruga Bihać. U večernjim satima u Bihaću će biti izvedena i Poema o bosanskom bijelom nišanu, čiji je autor prof.dr. Džemaludin Latić.
Petnaesti april je značajan datum u modernoj historiji Bosne i Hercegovine jer su tog dana zvanično formirane snage koje su uprkos brojnim iskušenjima uspjele odbraniti državu BiH.
Ukazom Predsjedništva tadašnje Republike Bosne i Hercegovine, 15. aprila 1992. godine formirana je Armija Republike Bosne i Hercegovine kao odgovor na agresiju koja je uslijedila nedugo nakon referenduma o nezavisnosti BiH. Tokom četverogodišnjeg odbrambeno-oslobodilačkog rata Armija RBiH stasala je u respektabilnu vojnu silu koja je brojala više od dvjesto hiljada pripadnika. U sklopu Armije RBiH djelovalo je sedam korpusa koji su obuhvatali regije – sarajevsku, tuzlansku, zeničku, travničku, mostarsku i regiju sadašnjeg Unsko-sanskog kantona, te područje Konjica i okolice. Tekovine koje je branila i odbranila Armija RBiH danas baštini Drugi pješadijski (rendžerski) puk Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH) i predstavlja najvažniji faktor njegovanja historijskog identiteta Armije RBiH.